Rozchodnice růžová
Vyzkoušejte tuto bylinu, když máte pocit, že jste vystresovaní nebo opotřebovaní, nebo máte nedostatek pohybu. Příznivé účinky mohou být překvapivě rychlé – za pouhý den nebo dva pro některé lidi – a je bez nežádoucích vedlejších účinků. Je to adaptogen, což znamená, že dokáže vyvážit všechny systémy a orgány v těle – ale především nervovou soustavu, což je ideální pro použití, když potřebujete energii, nebo trochu extra duševní jasnosti. Není to jako kofein – nebudete mít pocit roztěkanosti, ale budete mít připraveny zásoby energie, když je budete potřebovat.
Rozchodnice růžová
Echinacea
Přemýšlejte o echinacei jako výzvu k akci pro váš imunitní systém. Pomáhá shromažďovat imunitní buňky, jako je skupina policejních sborů, která je připravena napadnout infekci, když zasáhne. Jedná se o jeden z nejspolehlivějších posilovačů imunity, přičemž nejnovější německý výzkum ukázal, že Echinforce může zablokovat 18 procent virů, včetně kmenů prasečí a ptačí chřipky.
Šalvěj
Je známo, že pomáhá moudrosti a zlepšuje paměť, ale šalvěj je nejčastěji používán k ovládání nočního pocení a návalů tepla tím, že pomáhá ovládat termostat těla. Zvláště užitečná v období menopauzy, je to tzv. „multi-tasking“ bylinka (tzn., že zvládá několik úloh najednou), která je užitečná i při bolestech v krku a ústních infekcích. Nafoukněte nějakou sušenou šalvěj v horké vodě, a pak (když je dostatečně chladná) ji můžete kloktat.
Drmek obecný
Také známý jako Chasteberry, drmek je známý jako ženská bylina, kvůli jeho mnoha rolích v napravování hormonální nerovnováhy a dokonce zvýšení produkce mléka. Používá se však i u mužů při léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH). U obou pohlaví může zmírnit akné, záněty a otoky a někteří lidé jej aplikují na kůži, aby zabránili kousnutí hmyzem.
Kurkuma ve skle
Kurkuma
V ideálním případě se vaří čerstvě – vypadá to trochu jako kořen zázvoru – kurkuma má příznivé účinky na klouby, ulehčuje zánět spojené s artritickými stavy. V jedné studii vyšlo, že byla kurkuma stejně účinná, jako ibuprofen při bolesti kloubů. Může být také velmi přínosný pro trávicí poruchy a snižování zánětů v těle.