Papoušci vlnkovaní neboli andulky se k nám dostaly z Austrálie. To je jejich původní domov, kde žijí v přírodě ve velkých hejnech. Proto se jim říká též australští vrabci. Jejich chov zvládnou i začátečníci, protože není náročný. Jak připravit a zařídit jejich bydlení, aby byly a nás spokojené, veselé a zdravé?
 modrá andulka
Připravíme vhodnou klec
Klec nebo domácí voliéra by měla být dostatečně velká. Odborníci doporučují minimálně 60 x 120 centimetrů plochy a výšku alespoň 100 centimetrů. K hlavnímu vybavení patří pořádná větev (nejlépe z některého ovocného stromu), aby měli ptáčci kde šplhat, brousit drápky a zobáčky. Důležité jsou samozřejmě krmítka a napáječky, nejlépe z kovu a upevněné na mřížkách. Podlahy (pro dobrou manipulaci při čištění nejlépe výsuvné) se vybavují vrstvou písku. Ten je nejvhodnější z hygienického hlediska, ale ptáčci jeho zrnka zobají. Pomáhají jim pak při trávení, rozmělňování potravy. Andulky mají moc rády koupání a cachtání. Radost jim udělá vhodná vanička. Také nezapomeneme vybavit jim byteček ptačími hračkami! V obchodech jich nabízí velké množství. To platí i pro ptačí krmení a různé dobrůtky.
 
Vybereme pro ptačí dům dobré místo
Ptáčci potřebují samozřejmě čistý vzduch. Nedáváme je na místa, kde by je obtěžovaly kuchyňské výpary nebo cigaretový kouř. Co se týká světla, netrápíme je někde, kam svítí horké letní paprsky celé odpoledne. Ideální je umístění na zdi u okna. Andulky baví pozorovat dění venku.
 polibek andulek
Jednu nebo více?
Andulky žijí v přírodě ve velkých hejnech, mají rády společnost, jsou to ptáčci družní. Nejlepší je pro ně skupinka nebo alespoň dvojice. Pokud chceme jen jednu, je potřeba se jí často věnovat, mluvit na ní a hrát si s ní. Jinak se bude trápit a bude smutná! Pro ptáčky se vydáváme pouze do specializovaných obchodů nebo ke zkušenému chovateli. Jen tak si můžeme být jisti jejich původem (mají mít vždy kroužek na nožce s jeho vyznačením). Vybíráme rozvážně, necháme si poradit od odborníků!