Asi každý, kdo má u svého domu pozemek, uvažuje o jeho oplocení. A není divu, koneckonců má řadu výhod. Označuje přesně, kde jsou hranice pozemku, brání vstupu neoprávněných osob, pomáhá udržet soukromí, což je vhodné zejména, když máte například blízko plotu bazén, a má také funkci estetickou, kdy doplňuje celkový ráz zahrady.

Otázkou ovšem je, jaký druh pořídit. Máme totiž na výběr z nepřeberného množství materiálů, od pletiva přes dřevo až po beton. Rozhodnutí v podstatě závisí na tom, kolik péče jsme mu průběžně ochotni poskytovat, a jak moc zatížený bude. Opominout již výše zmíněné estetické hledisko také zcela nelze.

betonp1

Ovšem tím prvním faktorem, který obvykle hned po materiálu zvažujeme, je cena. Sháníme tak například nejlevnější betonové ploty, aniž bychom se příliš zajímali o to ostatní. Je to ale dobrý nápad?

Odpověď by mohla znít ano i ne. Je jasné, že každý rozpočet je omezený, a že zkrátka máme částku, kterou nemůžeme překročit. Měli bychom se však zamyslet nad tím, proč je u těchto výrobků cena tak nízká.

betonp2

Obvykle to totiž bývá na úkor kvality. Je tak použita horší třída materiálu a co nejlevnější způsob výroby, jen aby se co nejvíce snížily náklady a bylo tedy možno jej prodávat levně a přesto dosáhnout poměrně vysokého zisku.

To však platí nejen o plotu samotném, ale i o práci, pokud si ji objednáme. Tedy pokud budeme chtít, aby nám plot ona firma, která nám jej dodá, zároveň namontovala. U betonových plotů, které je nutno po celé délce zapustit do země, je to poměrně běžná praxe, i když samozřejmě máte možnost vše si udělat sami.

Tím samozřejmě není myšleno, že co je drahé, je také kvalitní. To rozhodně pravda není. Můžete narazit i na výrobky za přijatelnou cenu, které přesto vydrží velmi dlouho. Nejlepší je v tomto případě najít si reference od ostatních zákazníků, což v době internetu není příliš velký problém. Ty nám dokážou poradit poměrně spolehlivě.