Vody je málo

S tímto problémem se potýká již řada oblasti v naší zemi, přičemž někde to došlo až do takového stadia, že obyvatelům musí dovážet cisterny s pitnou vodou a ti si k nim chodí s různými nádobami, aby měli co pít a z čeho si vařit. Proto je důležité se chovat zodpovědně a vodou šetřit, protože situace není moc příznivá. Bohužel probíhají dost velká vedra a prší dost málo, takže země strádá.

duha na obloze

Dost to pociťují třeba zemědělci, protože suchu přirozeně snižuje úrodu. Dále se to týká zahrádkářů, kteří musí své rostliny zalévat, aby z nich něco vyrostlo. Samozřejmě záleží o jakou rostlinu se jedná, protože každá má na vodu jiné nároky. Výhodou některých jsou třeba listy, které před sluncem zakrývají půdu pod rostlinou, takže vysušování není rozhodně tak rychlé. Tráva zase využívá ranní rosy, ovšem pokud ji sečeme na malou výšku, tak to není dostatečné. Zde si můžete zalévání usnadnit systémem, u kterého stačí otočit kohoutkem a sám se postará o rozprášení vody.

Chytání dešťovky

Brát vodu na zalévání z veřejného vodovodu není jen tak, protože každý litr si zaplatíme, takže se to mnohdy ani finančně nevyplatí. Musíme proto najít jiné řešení, kterým je chytání dešťové vody. Záleží na tom, jak velkou máte nemovitost. Z takového rodinného domu při vydatném dešti dokáže natéct opravdu dost vody, takže postačí na zalévání průměrné zahrady na několik dní. Vodu musíme mít do čeho chytat. K tomu řada lidí využívají plastové nádrže o objemu 1 000 litrů, protože jsou dostatečně velké a také mají univerzální využití.

mokré sklo

Pro pohodlí si do nich můžeme pořídit čerpadlo a dle potřeby si z ní vzít, kolik vody budeme potřebovat. Je však dobré mít možnost odpustit ji manuálně, k čemuž stačí pořídit ventily na ibc nádrže. Systém chytání vody máme vyřešený, akorát je potřeba zařídit, aby se stojatá voda v nádrži co nejméně kazila. K tomu je vhodné překrýt nádrž černou fólií, protože ta zabrání vnikání světa podporujícího vznik zelených organismů.