V dnešní době se stále více hovoří o finanční gramotnosti a potřebě finančních rezerv. I obyčejný člověk by se tedy měl alespoň částečně orientovat v bankovních či pojistných produktech nabízející zhodnocování kapitálu a úspor. Není třeba se děsit, ač kolikrát pojmenováno složitými cizími výrazy, možnosti běžného smrtelníka jsou snadno dostupné a nijak náročné na pochopení výhod a nevýhod. Pokud přeci jen budete tápat, doporučujeme se obrátit na certifikovaného finančního poradce. Rostoucí úspory.jpgJste-li v situaci, kdy nemáte doporučení na konkrétního člověka, je dobré se obrátit na větší firmy a hned na úvodní schůzce si vyzkoušet profesionalitu a ochotu vše vysvětlit a doložit podpůrnými materiály a několika variantami. Základem by také mělo být, abyste se necítili jakkoli pod nátlakem na uzavření toho či onoho produktu. Případně se můžete vypravit na pobočku banky nebo pojišťovny, kde vám úředníci jistě nabídnou vlastní varianty spoření či investování. Kromě procent zhodnocení, cílové částky a doby trvání, je také dobré si ohlídat vstupní poplatky, poplatky za vedení účtu a případné vypovězení či kdy a za jakých podmínek je možné s vašimi penězi manipulovat.
Mezi nejčastější a nejvyhledávanější finanční produkty za účelem spoření patří:

  • STAVEBNÍ SPOŘENÍ
  • Tato nestárnoucí klasika má dodnes mnoho poskytovatelů i klientů. Spoření je na dobu určitou, konkrétně na 6 let, během níž je nemožné s penězi manipulovat. Mezi výhody patří podpora státu – k vámi naspořené částce můžete získat příspěvek až do výše 2000Kč za rok (dle vašich vkladů), dále se zhodnocuje podle úrokové sazby poskytovatele. Pokud hodláte využít na rekonstrukci a modernizaci vašeho bydlení, získáte snadno výhodný úvěr. Nevýhodou je poplatek za založení a vedení, každý člověk může mít pouze jedno stavební spoření a nevyhnete se dani z úroků. Zhodnocení peněz je tak sice bezpečné, ale nízké.

 Spokojenost.jpg

  • INVESTIČNÍ SPOŘENÍ
  • Dnes druhá nejvyhledávanější varianta, kterou vám zprostředkuje banka či investiční společnost. Velkou výhodou je, že si sami nastavíte typ investice dle věku, cíle, míry zabezpečení a rizika. Pokud se ocitnete v situaci, že vám nevychází finance na spoření, prostě je neposíláte, ale produkt vám běží dál, nikdo vás neupomíná. Nemusíte také sledovat situaci na burze, to dělají správci za vás a dostáváte tedy možnost slušného zhodnocení, s minimálním úsilím. Samozřejmě i tato varianta má nevýhody. Platíte většinou vyšší vstupní poplatek, vedení účtu a celková naspořená částka je bez garance, záleží totiž často momentální situaci na trhu.

 
Samozřejmě se nejedná o jediné možnosti. Můžete dále využít penzijní spoření, pojištění a mnoho dalších variant.