Netvrdím, že takzvané „únikovky“ okupují žebříček nejprodávanějších her na PC nebo jiných platformách. Ale přece jen jsou na žebříčku dosti vysoko. Tyto hry mají tu výhodu, že „fachají“ i na starých „plečkách“, abych se vyjádřil žargonem hráčů. Nejsou totiž vůbec náročné na grafiku, a protože v ní nejsou akční řežby a střílečky, nemají zvláštní nároky ani na paměti.
Jsou oblíbené zejména pro své hlavolamy. Logické hlavolamy. Pomocí těchto se většinou hráč posunuje z místnosti do místnosti ablíží se k východu. Při tom luští a hledá, mnohdy ani neví co. A proto si musí vypomoci návodem. Profesionální poznáte ihned, protože to podle něj funguje. Amatérský poznáte také, protože podle něj ani nevíte co se po vás chce. Uvedu příklad.
„Vpravo zvedni to co tam je a běš do tamtoho, jak je nad tým to hranaté. Sem klepej na ten kolo, kod je tam vedle jak si bil u něho“.
Takže asi tak. My se však podíváme na to, jak se tato hra přenesla do našich podmínek a našich luhů a hájů. Ona se totiž hraje i v normálním reálném světě. Samozřejmě, že zde nemůžeme provádět co v počítači, ale základ hry je stejný. Zavřou vás někam, v hororové „únikovce“ do hodně nepříjemných místností jako jsou na fotkách. Předtím vás však uvedou do hry a poté ponechají svému osudu na celou hodinu až dvě. A vy hledáte různé věci a klíče a nápovědy a někdy se to vylepší různými chytáky.
Hrát lze v každém větším městě, stačí se jen podívat na internet a zadat například exit game. Nebo escape game. Česky též útěková hra a hned uvidíte, kde máte možnost se vyblbnout co nejblíže vašemu bydlišti. Vstupné neberte jako tragédii, protože toto není hra pro jednotlivce, ale půjde vás tam do toho více. Když se složíte je to celkem laciná zábava.
Nezbývá než vám popřát hodně úspěchů. A hlavně tedybystrou mysl, protože některé hádanky a hlavolamy mohou být skutečně zapeklité. Ale nesmíte se vzdávat a uvidíte, že se odtamtud dostanete. Pokud ne, tak sbohem.