Možná si myslíte, že nadpis článku je trochu mimo. Jaké druhy? Vypínač zůstane vypínačem a je to. Jenže to je právě omyl. Není tomu tak.

Jen běžný uživatel se setká se dvěma základními druhy. Tím jsou vypínač tlačítkový a s otočným knoflíkem. Ne, nemáme na mysli ty, které se používaly v začátcích elektrifikace. Takové ty černé, bakelitové ošklivky. Máme na mysli nové vypínače, které mají kolečko na zvýšení či naopak snížení intenzity svícení.

Abychom byli ve výčtu zcela přesní, tak ještě musíme zmínit i vypínače páčkové. Takové, jako vidíte na fotografii níže. Ano, podobný princip jako u automatických jističů. Světlo rozsvítíte tahem páčky nahoru nebo dolů. V Evropě se s tím však běžný uživatel nesetká a nejsou zde používány. Nejvíce se s nimi setkáte asi v USA.

Jiný druh vypínač

Právě u tlačítkových vypínačů lze volit takové, které mají uprostřed takový ten jinak barevný malý obdélníček. To jsou nejběžněji používané. Nyní jsou však postupně vytlačovány těmi, které místo malého proužku mají tlačítko přes celé tělo vypínače, tedy uvnitř rámečku. Tyto mají tu výhodu, že se potmě snáze naleznou, a tak není třeba hmatat po zdi a vypínači.

Nahoře v článku jsem ještě zmínil značku. Kterou tedy vybrat? Rozhodně nelze doporučit nějaké podivnosti neznámých výrobců. Zde je třeba si uvědomit, že elektřina je sice dobrý služebník, ale zlý pán. Tyto vypínače vyrobené bůhví kým a bůhví kde mohu při shodách náhod klidně i zabíjet. Takže pozor na jejich koupi, nebo vůbec koupi vypínačů které ani nemají certifikát.

Ten Schneider vypínače zcela jistě mají. Všechny. V závěrečné fázi výroby totiž procházejí náročnou zkouškou a testy, takže jejich bezpečnost je více než zaručena.

Vypínač

Proto lze tyto vypínače s klidným svědomím doporučit. Samozřejmostí je záruka na celý sortiment a u prodejce z tohoto článku je zajištěni odvoz až k vám do bytu.