Euro paleta je sice podklad pro zboží nebo převážený materiál, ale její výroba se nikdy nesmí ani ošidit, natož nějak zanedbat. V každém případě má své uplatnění v mezinárodní dopravě, kde se tyto prvky nevracejí zpět dopravci nebo výrobci, ale jaksi se směňují, tudíž je nutné, aby jejich výroba byla na profesionální úrovni. Předně musí odpovídat mezinárodním normám a výrobce musí bezpodmínečně mít certifikát k jejich výrobě. Nejedná se jen o stlučení pár prkýnek, ale především o celý komplex výroby, kdy konečnou fází bude vypálení označení a to i s číslem výrobny. Jak se na první pohled zdá, tak výrobce musí odvést skutečně kvalitní práci, aby nepřišel o svoji licenci.

europalety

Norma pro paletu

Pokud bychom se zaměřili na výrobní proces, tak euro paleta je sice rozšířená po celém světě, ale také její výroba je celkem náročná. Je třeba mít přesné rozměry a to včetně plochy. Poté není třeba rozumět cizímu jazyku, každý ví, kolik se takových palet vejde do nákladního vozu. To ovšem není vše. Je zapotřebí kvalitních hřebíků a to v přesném počtu a také mají vyhrazená přesná místa, kam se umístí. V podstatě na takovou výrobu je nutno dodržet postup podle technické dokumentace. Hotový produkt je poté řádně označen číslem výrobce a poté je jasné, že parametry budou odpovídat předpisům Mezinárodní železniční unie a i předpisům EPAL.

EPAL

Jen se správně označenou paletou do světa

V první řadě se jedná o čtyřstranný dřevěný podklad pod zboží. Díky tomu se ovšem s nákladem, kde bude tato paleta, dá velmi jednoduše manipulovat a ze všech stran. Vysokozdvižný vozík poté nemá problémy vyzvednout celý náklad do požadované výšky. Paleta musí mít označení EPAL v oválu na levém špalíku delší strany a na pravém konci EUR. Nesmí chybět označení výrobce, kontrolní skobička a také označení dráhy. Pokud byla paleta opravená, což není problém pro výrobce, tak je třeba, aby měla i tento úkon zaznamenaný. To se provádí za účasti kulatého hřebu, který má vyhrazenou rezervaci na paletě a to na středním špalku. Opět ho nalezneme na obou delších stranách. S takovou euro paletou zajisté nebudou nikde problémy.