V posledních letech se pomalu roztrhl pytel s nejrůznějšími ručně dělanými šperky. Je zde samozřejmě velká variabilita nejen ve vzhledu, ale i v použitém materiálu a v kvalitě. Mnozí z nás si také například podle návodů z internetu vyrábí sami třeba originální náušnice podle vlastního návrhu.

Otázkou však je, měli bychom tyto šperky nosit? Na první pohled by se dalo říct, proč ne? Přeci jsou vyjádřením našeho vlastního stylu, jsou jedinečné a originální jako my, a nikdo jiný nic takového nemá. To je ovšem pouze první pohled.

nausnice1

Má to totiž i svou druhou stranu mince. Jen málokdo je totiž schopen při návrhu vlastního šperku, ať už si jej vyrábíme sami, nebo si jej necháme vyrobit podle vlastního designu, dodržet zásady estetiky. A není divu, koneckonců estetiku či šperkařství studoval jen málokdo z nás.

Problém je v tom, že většina lidí má tendence buď sklouzávat ke kýči, nebo je udělá příliš výrazné, takže působí jako pěst na oko a místo, aby celkový vzhled dobře doplňovaly, tak jej naopak ruší a odvádí pozornost.

Navíc musíme přičíst i fakt, že většina z těchto šperků je vyrobená doma zapálenými nadšenci. To samozřejmě znamená, že nemají až takové ponětí o tom, jaké vlastnosti mají jednotlivé materiály či jak je nejlépe tvarovat. Výsledkem pak je, že pokud jde například o náušnice, tak se jedna od druhé v drobných detailech liší.

nausnice2

Samozřejmě to neplatí o všech. Na trhu jsou dostupné i kvalitní a skutečně pěkné a vkusné amatérské výrobky. Bohužel jich je minimum a některé z nich mohou být díky použitému materiálu i nebezpečné.

Proto je nutné při jejich výběru dávat pozor a řídit se nejen tím, co se vám líbí a „wow efektem“, na který nejvíce výrobců sází. Místo toho se ptejte, jaké má daný výrobce zkušenosti, z čeho vyrábí a jak zajišťuje, že vše bude tak, jak má být. Jen tak se vyhnete tomu, že se vám náušnice po pár nošeních rozpadne.