Ne každý má genetiku natolik dobrou, že do sebe může nasoukat co bude chtít a stejně nebude přibírat na váze. Většina obyvatelstva to má právě naopak. Stačí projít jen kolem cukrárny nebo řeznictvím a rázem už je několik kilogramů nahoře. Proto je dobré se hlídat, jelikož neuřízený život může vést až k obezitě a ta následně povede k mnoha nepříjemným nemocem, mnohdy chronického charakteru.

Avokádo s vejci

Je však pravdou, že na každý ví o tom, že se o něj pokouší obezita. Lidé se obecně příliš neváží a když už, nemá to příliš velký význam. Hmotnost samotná totiž není rozhodující. Tím hlavním je index BMI, který je mnohonásobně přesnější než samotná váha. Počítá totiž i s výškou postavy, respektive s věkem.

Brokolice

I dobré jídlo může být zdravé

Udržet si vhodnou váhu lze nejlépe za pomocí správného jídelníčku. Není potřeba se spoléhat na žádné pochybné zázračné diety, které slibují zhubnutí během několika málo týdnů. Jídlo by mělo být vyvážené, ideálně s minimem sacharidů a tuků. Ty jsou obsaženy hlavně v polotovarech, jež se nedoporučuje vůbec kupovat, jelikož mimo jiné obsahují i velké množství soli, která rovněž není kdovíjak zdravá. Doporučuje se konzumovat větší množství zeleniny, hlavně tedy v čerstvém stavu. Ta obsahuje spoustu vitamínů a blahodárných minerálů. Neuškodí si dvakrát za týden dát i nějakou formu luštěniny. Povolené je i maso, nicméně pokud možno s minimem tuku. Hodně záleží také na tom, jak se připraví.

Když to nejde?

Je pravda, že lidé, kteří již dosáhli obezity, mají i při změně jídelníčku často potíže s ubíráním na váze. V takovém případě je rozhodně vhodné obrátit se na odborníky, kteří si jistě s takovýmto problémem poradí. Často jde jen o maličkost, jenž není složité odstranit. Kdo nechce zbytečně čekat, než se dostane na řadu, může využít některé z mnoha internetových poraden, kde je možné získat vhodnou radu zdarma, případně pouze za drobný poplatek.