S ohledem na zdravý životní styl hodně lidí řeší, kolikrát denně a co bychom vlastně měli jíst. Názory na tuto problematiku a tématiku se ale hodně rozcházejí, proto bychom v tom chtěli udělat pořádek. Nemusíme Vám vysvětlovat, že pro to, abyste měli energii, abyste byli zdraví, je potřeba se podle toho i stravovat.
Zdravé a vyvážené jídlo je základem zdravého a vitálního člověka, přidejme si k tomu pravidelný pohyb a máme životní styl, který bychom doporučili každému z nás.
lívanečky s malinami
Dříve, pokud se mluvilo o zdravém životním stylu, se doporučovalo jíst 5x denně – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře. Nastal ale problém, že si lidé začali stěžovat, že pro někoho to bylo málo a pro někoho zase moc. Je tomu doopravdy tak, že každému nevyhovuje to samé, proto by měl mít každý jídelníček poskládaný tak, aby vyhovoval právě jemu.
Je důležité přemýšlet, co jíte. Ne nadarmo se říká: „Jste to, co jíte.“ Nejčastěji lidé zanedbávají přísun zeleniny (čerstvé, mražené a poté i vařené). Zelenina musí být nedílnou součástí našich jídelníčků a ke každému jídlu byste měli mít téměř ½ talíře zeleniny. A věřte nebo ne, málo kdo to takhle doopravdy dodržuje.
Zdravá snídaně
Ovoce je samozřejmě také zdravé a tělu dodá ty správné, přírodní, nerafinované cukry, ale opatrně. Ovoce si raději dopřávejte pouze během dopoledních hodin, odpoledne a navečer už ovoce není doporučováno. Dávejte také přednost bobulovitému ovoci, jako jsou například jahody, maliny, borůvky, ostružiny, apod.
Další skladba jídelníčku by měly být bílkoviny ve formě kvalitního masa, zdravé tuky (avokádo, olivový olej, ghee, ořechy a mandle, aj.) a nezapomínejte na vlákninu.
Vyhýbejte se smaženým jídlům, fastfoodu, sladkostem, šťávám a limonádám, chipsům, pizzám, bílému pečivu, apod.
Poté už jen poslouchejte své tělo. Pokud mu budete dodávat kvalitní potraviny 3x denně v dostatečném množství, může mu to stačit. Pokud budete jíst 5x denně vyvážené jídlo v menších porcích, opět, může mu to stačit. Tělo si samo řekne, zda má hlad. Jen ho nesmíte poplést nezdravými jídly a potravinami.