Jedlička je čím dál více oblíbený strom v zahradách, neboť je to odolný jehličnan, který má ohromné množství druhů. Navíc je jedlička velice atraktivní strom, se svými šiškami, které na rozdíl od smrku vyrůstají nahoru a stojí jako svíčky.
šišky jedle

Kam ji vysadit

Výsadba jedle má však několik výhod, ale i nevýhod. Například to, že jedle má měkké dřevo, které se často láme. Z tohoto důvodu by nebyla jedlička u domu zrovna vhodná. I ve stáří křehne, rozpadá se a láme. Jako pozitivum jsou ale na druhou stranu její velmi hluboké kořeny, takže jedlička hodně zpevní půdu na zahradě. S touto vlastností bude nejvhodnější vysadit jedli někde ve svahu. Jako nejpřijatelnější druh jedle je pro takovou výsadbu vhodná jedle bílá. Jedlička je však strom náročný. Jedle vyžaduje například:
·         Půda, která je mírně kyselá a vlhká.
·         Musí mít dostatečný prostor kolem sebe.
·         Mladé stromky musí být chráněny před větrem.
stromky v květináčích

Jaký druh jedle

Z dalších druhů jedlí jsou pro výsadbu na zahradu vhodné:
·         Jedle sicilská, která dobře snáší vlhko.
·         Jedle bělokorá, která má nejhlubší kořeny a je dlouhověká.
Z dalších zajímavých druhů jedlí můžeme vysadit:
·         Jedle Fraserova – tato jedle je známa jako vánoční stromek. Vydává intenzivní vůni a po odříznutí si stále udržuje po dlouhou dobu vzhled měkkého jehličí. Snáší stín, ale ne chladné prostředí.
·         Jedle korejská – tato jedle se vyznačuje zajímavými šiškami, které jsou namodralé až fialové.
·         Jedle španělská – tento druh jedle je krásně hustý, kuželovitý a temně zelený. Potřebuje teplé podnebí a je hodně citlivá na znečištěné ovzduší.
·         Jedle ojíněná – tento druh vyžaduje vlhkou, bohatou, ale také dostatečně provzdušněnou písčitou půdu. V extrémních podmínkách však přežívá i ve velmi suchých půdách či na holých skálách. Je nejméně náročným, velmi otužilým a přizpůsobivým druhem.