Taky koukáte, když kolem vás projede krásné obytné auto, nebo souprava osobního automobilu a dlouhého obytného přívěsu. Chtěli byste si to také někdy vyzkoušet? Sednout do takového auta, vyrazit a jet až tam, kde se vám bude líbit. Utábořit se, vytáhnout stanovou předsíňku, otevřít si vychlazené bílé víno a jen tak si užívat volného času? Není důvod si svůj sen nesplnit.

Sjednejte si možnost vzít si svého pejska

Po celé republice existuje řada půjčoven, kde vám obytný automobil, či přívěs rádi zapůjčí. Můžete si dokonce vybrat. Podle kapacity osob, které v něm mohou přespávat, podle komfortu, které nabízí. U obytných přívěsů zase i podle možnosti vašeho vozu. Za malou Škodou Fabií asi nebudete chtít táhnout osmimetrový přívěs. K automobilu se přiřazuje obytný přívěs podle hmotnosti. Povolenou maximální hmotnost přípojného vozidla naleznete uvedenu ve velkém technickém průkazu.

Pokud si chcete půjčit přívěs, zvažte jeho velikost i s ohledem na obsah, respektive výkon vašeho vozidla. Když budete zdolávat prudké stoupání, dostane slabé auto při tažení přívěsu docela zabrat, nehledě na to, že vaše pomalá jízda bude provokovat za vámi jedoucí řidiče, k riskantnějšímu předjíždění.

S karavanem k vodě

Když už si přívěs, nebo obytný vůz zapůjčíte, nedělejte to tak, že si ho ráno půjčíte, pak hekticky vše nabalíte a večer, naostro vyrazíte na dovolenou. Zkuste si vůz půjčit, alespoň den předem. Seznamte se s ním, zjistěte si, kde se co zapíná, a jak všechno v karavanu funguje. Určitě se vyplatí si nacvičit i rozkládání postelí, tankování vody, připojení k elektrické síti a zapínání plynového vedení. Nezapomeňte si také nacvičit manévrování se soupravou, či s velkým obytným vozem. Zjistíte, že na všechno potřebujete daleko více místa. Že za soupravu máte docela mizerný výhled a couvání s přívěsem je hlavně zpočátku o nervy. Ta potvora vybočuje úplně proti otáčení volantem! Všechny tyto operace vám ušetří mnoho nervů o dovolené. I když vám půjčovna zapůjčí vůz s plnou plynovou bombou (plyn potřebujete na topení, vaření) je dobré si ji zkontrolovat, případně si pořídit plynovou lahev náhradní. Je přece škoda plýtvat časem dovolené na shánění plynu.