Společnost Honda byla založena 24. září 1948 v japonském městě Hamamacu, ale později přesunula své sídlo do hlavního města Tokia. Jejím zakladatelem byl japonský průmyslový inženýr Sóičiró Honda, který okamžitě přibírá i obchodního partnera Takea Fujisawu. Role si rozdělí ihned na počátku Soichiro je vývojář a Fujisawu se stará o chod podniku, který má v této době 34 zaměstnanců. Rok po založení firmy je na světě první motocykl Dream D-type.
Automobil Honda s2000
Již v roce 1955 se Honda stala největším výrobcem motocyklů v Japonsku a společnost si pomalu formuje svůj hlavní princip, který stojí na produktech nejvyšší kvality za přijatelnou cenu. V roce 1958 byl vyroben první kus nejlépe prodávaného motocyklu na světě – Hondy Super Cup, jehož nástupce se vyrábí dodnes. O rok později společnost expanduje i do USA, kde v Los Angeles zakládá továrnu Honda Motor Co.Inc. V šedesátých letech se Honda účastní i závodů Formule 1, na kterých v roce 1965 i zvítězila. Od roku 1963 společnost začíná vyrábět i osobní a užitkové vozy. Již rok od tohoto kroku firma nastupuje do automobilových závodů, kde se jí díky vlastním motorům a podvozkům podařilo vybojovat opět první místo. V roce 1972 Honda vytváří jednu z jejích největších hvězd – Hondu Civic, které se doteď vytvořilo deset generací a prodalo se jí více než 24 milionu kusů.
Motocykl Honda
O rok později z vedení společnosti odcházejí Soichiro a Takeo, kteří zůstávají jen jako poradci ve výkonné radě. Již v roce 1975 společnost vyvíjí inovativní motor, který splňuje všechny vyhlášky ohledně čistoty ovzduší a nepotřebuje ani katalyzátor výfukových plynů. Na konci sedmdesátých let podepisuje společnost Honda partnerství s British Leyland, se kterou sdílí technologie, vývoj a výrobu automobilů v Evropě. Toto partnerství trvá dlouhých patnáct let. Na počátku osmdesátých let Honda přichází s dalším prvenstvím, vynalezla navigační systém pro vozidla, který nainstalovala do modelů Accord, který byl určen pro japonský trh. Tento systém byl vyvinut více než deset let před uvedením GPS.

4.4/5 - (9 votes)